• İstanbul2 °C
  • Ankara-6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AGİT: YSK kararı yasalara aykırı
19 Nisan 2017 Çarşamba 23:22

AGİT: YSK kararı yasalara aykırı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ankara’nın ‘şaibe’yi araştırmak için işbirliğine yanaşmadığını duyurdu.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofis Direktörü Michael Georg Link, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayma kararının usülsüzlüğe yol açmış olabileceği iddialarının araştırılması konusunda ‘işbirliğinden maalesef söz edilemeyeceğini’ söyledi.

‘YSK’nın kararı yasalara aykırı’

“YSK’nın yanlış ya da mühürsüz oyları geçerli sayma kararının Türk yasalarına aykırı olduğu sabittir” diyen Link, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin AGİT gözlemcilerinin peşin hükümlü olduklarına ilişkin suçlamalarını ise reddetti.

Oylamanın teknik bakımdan düzgün geçtiğini kaydeden Link, AGİT raporunda yer alan kampanyanın uluslararası standartlara uymadığı, ‘Hayır’cılara baskı uygulandığı ve basın özgürlüğünün kısıtlanmış olduğu verilerini yineledi.

AGİT raporu

Heyetin raporunda, YSK’nın aldığı, mühürsüz zarf ve pusulaların da geçerli sayılacağına yönelik kararın seçim güvenliğinin altını oyduğu ve yasalarla çeliştiği görüşüne yer verilmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın rapora yanıtı “Haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz” olmuştu.

AGİT heyetinin bugün basın toplantısı düzenleyerek duyurduğu raporda, YSK’nın aldığı, mühürsüz zarf ve pusulaların da geçerli sayılacağına yönelik kararın seçim güvenliğinin altını oyduğu ve yasalarla çeliştiği görüşüne yer verdi.

‘Her madde ayrı ayrı oylanmalıydı’

Referandumda 18 maddelik anayasa değişikliğinin her bir maddesinin ayrı ayrı oylanması gerektini kaydeden AGİT heyeti, “Seçmenlere sadece sadece anayasa değişikliklerine ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ demeyecekleri soruldu” ifadelerini kullandı.

‘Parti temsilleri adil değildi’

Sandık başlarındaki siyasi parti temsillerinin adil olmadığını belirten AGİT heyeti, operasyonlar kapsamında büyük yıkımın yaşandığı Doğu ve Güneydoğu illerine dikkat çekerek, “Geçen yıl güvenlik gerekçesiyle evlerini terk etmek zorunda kalanlar oylamada zorluk yaşadı, kimileri de oy kullanamadı” dedi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Gözlemcilerimiz ‘Evet’ kampanyasının medyada baskın olduğunu, bunun yanında medyaya baskının, gazetecilerin tutuklanmasının ve medya kuruluşlarının kapatılmasının seçmenlerin görüş çoğulluğuna erişimi engellediğini ortaya koydu.”

‘Türkiye, uluslararası standartların gerisinde’

İfade özgürlüğünün kısıtlandığına, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın devlet kaynaklarını kendi çıkarı için kullandığını ve kampanya sürecinde tarafların medyada eşitsiz görünümüne dikkat çeken AGİT heyeti, bunların yasalara aykırı olduğunu belirtti: “Türkiye, bir parçası olduğu uluslararası standartların gerisinde kaldı.”

AGİT heyeti, Erdoğan ve hükümet yetkililerinin ‘Hayır’cılara ‘terörist’ yakıştırması yapmasına da yer verdi: “Bazı yetkililerin ‘Hayır’cıları terörizme sıcak bakanlarla bir tutması, kampanya söylemine gölge düşürdü. Pek çok vakada ‘Hayır’cılar polis müdahalesine ve şiddete maruz kaldı.”

Erdoğan, referandumda ‘hak ihlalleri’ yapıldığına ilişkin bir rapor yayınlayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) da çattı: “AGİT diye bir örgüt var Avrupa’da. Kendilerine göre rapor hazırlıyorlar. Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz. Seçimlere gölge düşürme yarışına girmeyin. Artık sür eşeği Niğde’ye. Bizim sözümüz bu. Niğdeli kardeşimiz size ne diyeceğini iyi bilir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim