• İstanbul-2 °C
  • Ankara-7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akademik Birlik Platformu 'Evet' Diyor
14 Nisan 2017 Cuma 19:20

Akademik Birlik Platformu 'Evet' Diyor

Akademik Birlik Platformu yaptığı açıklamada 'Evet' dedi.

"Cumhuriyet tarihimizden bu yana ülkemiz birçok ekonomik ve siyasi krizler atlatmıştır. Derin fikir ayrılıkları olan siyasi partiler arasında koalisyonlar kurulmuştur. Yürütme yetkisi, hem farklı partilerin oluşturduğu hükümetler hem de cumhurbaşkanı arasında dağıtılmaya çalışılmıştır. Bu durum bir denge sistemi olmaktan çok, ortak bir zeminde uzlaşma sağlanmasını engelleyen,  hızlı ve etkin şekilde yürütme yetkisinin kullanılmasının önüne geçen bir sistem olarak karşımıza çıkmıştır. Vesayet odakları bu durumdan nemalanmış, çok defa siyasal sistemimiz sekteye uğratılmıştır. Siyasal sistemdeki bu istikrarsızlık hali ekonomiye de yansımıştır. Yatırımcılar güven ortamı bulamamış, yaşanan her siyasi kriz ekonomik buhranlarıda beraberinde getirmiştir. Bu durum, ülkemizi dış tehditler karşısında savunmasız hale getirmiştir. Ülkemiz, genç ve dinamik nüfusu, stratejik konumu ve güçlü tarihi geçmişine rağmen, dünya siyasetinde hak ettiği konumu alamamış, teknolojik ve bilimsel gelişmelerden uzak kalmıştır. Anlaşılmıştır ki, bu sistemsel tıkanıklığı aşmak, devletimizin beka meselesi haline gelmiştir.

16 Nisan 2017 günü referandum oylamasından geçecek olan anayasal değişiklikler, ülkemizin kronik problemlerini aşmak için önemli bir dönemeç olacaktır. Yürütmede çift başlığı engelleyecek, Cumhurbaşkanına yetki ile birlikte sorumluluk da yükleyecek, yargıdaki vesayetçi yapının önüne geçecek, meclisimizin temsil kabiliyetini artıracak olan bu düzenlemelerin milli birlik ve beraberliğimize katkı sağlayacağı da açıktır. Bu sebeplerle, milli ve manevi değerlere sahip akademisyenlerin oluşturduğuAkademik Birlik Platformu olarak; devletimizin ve milletimizin bekası için önem arz eden her meselede olduğu gibi bugün de tarafsız kalmıyor, bağımsızlığımız ve egemenliğimiz için hayati önem taşıyan Cumhurbaşkanlığı sistemini ve yeni anayasal düzenlemeleri destekliyoruz ve referandum oylamasında “EVET” diyeceğimizi ilan ediyoruz.

Yapılacak olan referandum oylamasının olumlu sonuçlanmasını ve getirilen değişikliklerin devletimize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz."

Akademik Birlik Platformu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim