• İstanbul2 °C
  • Ankara-6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barzani'den Kürtlere 'Evet' çağrısı
14 Nisan 2017 Cuma 22:49

Barzani'den Kürtlere 'Evet' çağrısı

Barzani'nin partisi KDP’nin Türkiye Temsilcisi Ömer Mirani, Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumunda "‘EVET" çağrısı yaptı.

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' referandumunda oylanacak anayasa değişikliğine yönelik Kuzey Irak Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin partisinden kritik bir açıklama geldi. 

Türkiye'de yaşanan 'eyalet sistemi'ne geçiş olacağı yönündeki tartışmaların alevlendiği bir süreçte yapılan bu açıklama dikkat çekici bulundu. 

Referandumu Barzani'nin kanalı Rudaw’a değerlendiren Ömer Mirani, “Kürtlerin bu konuyu her şeyden önce kendi çıkarları doğrultusunda bir pozisyon alması gerekiyor. Kürtler Türkiye’nin önceki anayasası ile oylamaya sunulacak anayasası hakkında karşılaştırma yaparak değerlendirme yapması gerekiyor” dedi.

 

"EVET ÇIKMASI HALİNDE BİR KEZ DAHA DİYALOG GERÇEKLEŞİR"

Referandum sonrası, "barış sürecinin tekrar başlamasına" ilişkin beklentilere değinen  Ömer Mirani, “İnsan hiçbir zaman umutsuz olmamalı. Kapılar tamamıyla kapatılamaz” sözlerini kullandı. Mirani şöyle devam etti:

“Ancak kişisel görüşüm ‘hayır’ın çıkması halinde Türkiye’nin daha fazla karışacağıdır. ‘EVET’in çıkması halinde ise bir kez daha diyaloğun gerçekleşmesi ihtimali vardır. Bazı taraflar sorunun çözülmesi için arabuluculuk yapabilir. Bizler KDP olarak Türkiye halkı için hayra vesile olacak bir sonucun çıkmasını diliyoruz.

 

ERDOĞAN: "GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ, TEK BİR ŞARTIMIZ VAR..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır mitinginde "Biz söyleyecek sözü olan, projesi olan, derdi olan herkesle konuşmaya, görüşmeye, birlikte yol yürümeye hazırız. Tek bir şartımız var; kimsenin elinde silah olmayacak, kimse bu ülkeyi bölmeye, bu milleti parçalamaya kalkmayacak" diyerek sözde 'barış süreci'nin tekrar başlayabileceğinin sinyalini vermişti.

Kaynak: Yeniçağ Barzani'nin partisinden 'evet' çağrısı

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim