• İstanbul-2 °C
  • Ankara-7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Gördüğünüz kişi olacağınız kişidir"
01 Mart 2018 Perşembe 09:53

"Gördüğünüz kişi olacağınız kişidir"

Zaman yönetimi ve motivasyon konusunda neler yapabilirsiniz?
21. Yüzyıl'ın en önemli kavramlarından birisi de "zaman" ve altın fikir. Bu nedenle "zaman yönetimi" altın fikir konusu, gündemde giderek daha çok öne çıkıyor.

Zamanını iyi düzenleyen ve bunu doğru olarak kullanmayı bilenler, başarı merdivenlerini daha çabuk çıkarlar.

Dünyanın en önde gelen motivasyon ve başarı "gururlarından" biri olan "zaman yönetimi" alanında başarı anahtarlarını şöyle sıralıyor: Zamanınızı iyi yönetin, Her günü önceden planlayın, Size özel yeteneklerinizi geliştirin, Kendinizi motive edin, İşi küçük parçalara bölün, En zor işi en baştan yapın. Planlı çalışma yaparak başarı elde edilmesi iyi zaman yönetimi ile sağlanılır.

En çok erteleme eğiliminde olduğunuz: kaçmaya çalıştığınız, genelde en önemli olan işleri ilk önce hallederseniz, günün geri kalanı daha verimli ve mutlu geçecektir.

"zaman yönetimi" Altın Fikir

Beyninizin bir yerinde sürekli enerjinizi harcayan ve bir ağırlık olarak taşıdığınız konularla önce yüzleşin. Ne olursa olsun onları ilk önce halledin. Genelde bu konuların hayatınızın üzerindeki etkisi diğerlerinden fazladır.

Birçok insan bu işleri erteleyebildiği kadar erteler. Farkında olmadan hep bir şeylerin kendilerini bunlardan kurtaracağını, işlerinin kendiliğinden hal olacağını umar. İnsanlar bunun saçma olduğunu bilmelerine rağmen, bu umudu bırakmak istemezler.

Zaman geçtikçe bu "zaman yönetimi" Altın Fikir düşüncelerinizi ilmik ilmik sarar ve başka işlerle ilgilenirken, eğlenmeye çalışırken hep beyinizin bir tarafını kemirirler. Bu düşüncelerin esaretine girmeye başladığınız için kaygı ve stres başlar. Huzurunuz kaçar ve coşkunuz yok olur.

İş alanında iğrenç ve zor işle başlama alışkanlığınızı geliştirmelisiniz         

Eğer iki önemli konu varsa, güne en zor olanla başlayın. Kolay işle başlama isteğinize karşı koyun. Başarıya ulaşmanın en önemli anahtarlarından birisi, her sabah sevmezseniz de sizin için en önemli konuyu ilk önce halletme alışkanlığı geliştirmenizdir. Başka meselelerle uğraşmaya başlamadan ve fazla düşünmeden iş alanında iğrenç ve zor işle başlama alışkanlığınızı geliştirmelisiniz.

İşlerinizi halledin mutlu olun

Duygusal ve zihni yapınız gereği, bir işi halledince kendimizi iyi hissederiz, mutlu oluruz. Galip gelmiş hissi yaşarız. Önemli işlerin üstesinden gelmek endofrin salgılamamızı sağlar. Endofrin doğal bir mutluluk ve coşku verir ve buda sizi daha yaratıcı ve daha kendinden emin yapar. Bir yeteneği kazanmanın yolu defalarca denemekten geçer. Beynimiz kaslar gibi gelişir. Kullandıkça daha da güçlenir.

Karar vermek, disiplin ve azim

Bir konuya daha derin odaklanma alışkanlığı geliştirip onu başarmanız için belirli özelliği yerine getirmeniz gerekir. Bunlar kesinlikle öğrenilebilir şeylerdir. Doğuştan olmasını beklemeyin. İlk olarak, Önemli konuları ilk önce halletme alışkanlığını kazanmak istediğinize karar verin. Sonra bu konuda öğrendiklerinizi yapmanız gereken prensipleri bu konuda ustalaşana kadar tekrarlayın. Bu ilke karakterinizin bir parçası olana kadar azimle yola devam edin.

Gördüğünüz kişi olacağınız kişidir

Zihninizde kendinizi nasıl gördüğünüzün davranışlarınız üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Kendiniz olmasını istediğiniz kişi olarak görün. Ne kadar sevimsiz olsa da önemli işleri, tüm erteleme eğilimine savaş açarak, en önce halleden biri olarak hayal edin kendinizi.

İğrenç olsa da, zor işleri başarın  

Ne kadar zorlayıcı, ne kadar iğrenç olsa da zor işleri önce halletmek, günün devamında ve diğer işlerinizle ilgilenirken size güzel bir enerji ve coşku verecektir. 

Nurcan Canpulut / Haberinsesi.com.tr

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim