• İstanbul-2 °C
 • Ankara-7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güler Sabancı'dan 'demokrasi' açıklaması
23 Haziran 2018 Cumartesi 12:56

Güler Sabancı'dan 'demokrasi' açıklaması

Güler Sabancı: Ben önümüzdeki yılların hem dünyada hem de ülkemizde, demokrasi ve insan hakları açısından daha iyi yıllar olacağı iyimserliğini koruyorum!

Sabancı Üniversitesi Mezuniyet Töreni’nde konuşan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı:

 

 • Ben önümüzdeki yılların hem dünyada hem de ülkemizde, demokrasi ve insan hakları açısından daha iyi yıllar olacağı iyimserliğini koruyorum!
 • Unutmayın ki, gelecekteki en önemli rekabet avantajlarınız, çözüm odaklı olmak, işbirliklerine açık ve yapıcı olmak, ekip çalışması yapabilmek olacaktır.
 • Sizi başarıya ve mutluluğa götürecek olan, kendinizi yenileme ve geliştirme kapasitenizdir.

 

 

 

Sabancı Üniversitesi’nde düzenlenen Mezuniyet Töreni ile; 26 ülkeden, lisans ve lisans üstü olmak üzere 1200 öğrenci mezun oldu.

 

Sabancı Üniversitesi, 22 Haziran Cuma günü, lisansüstünde 19. dönem, lisans programlarında 16. dönem mezunlarını verdi. Mezunlar diplomalarını, Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleşen törenle aldılar.

Törende, fakülte birincilik ödülleri de sahiplerini buldu. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Birincisi Mehmet Oğuz Gök, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Birincisi Ebrar Nefes, Yönetim Bilimleri Fakültesi Birincisi ise Alexander Gruber oldu. Sabancı Üniversitesi’nden bu yıl 26 ülkeden öğrenci mezun oldu.

Törende, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Rektör Zehra Sayers’in yanı sıra, lisansüstü mezunları adına Ebru Demir, lisans mezunları adına Selin Onat ile Sabancı Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı Zeynep Bahar Çelik birer konuşma yaptılar.

“Sabancı Üniversitesi global sıralamalarda kendine yer edinen bir kurum haline geldi”

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı konuşmasına başlarken Sabancı Vakfı’na teşekkür etti. Güler Sabancı, 1974 yılında, tüm mal varlığını bağışlayarak Sabancı Vakfı’nın kurulmasını sağlayan Sadıka Sabancı’yı da vefatının 30.yılında andı.

Güler Sabancı, Türkiye’nin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasının ancak, iyi yetişmiş, iyi eğitilmiş gençlerle olacağına yürekten inanan, üniversitemizin kurulmasını sağlayan, Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı Sakıp Sabancı’yı da rahmet ve şükran ile andıklarını sözlerine ekledi.

Sabancı Üniversitesi kurulurken bir ‘dünya üniversitesi’ kurma hayaliyle yola çıktıklarını söyleyen Güler Sabancı, uluslararası yeri ve saygınlığı olan, kabul gören bir akademik yapı oluşturmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Sabancı Üniversitesi’nin global sıralamalarda kendine yer edinen bir kurum haline geldiğine vurgu yaptı.

“Sakıp Sabancı Türkiye Çalışmaları Merkezi’nin dünyada kabul gören, Türkiye Çalışmaları’nın yürütüldüğü, referans noktalarından biri olacağına inanıyorum”

Güler Sabancı bu vizyonun en önemli çıktılarından biri olarak; Sakıp Sabancı ismine çok yakıştığına inandıkları, Columbia Üniversitesi Sakıp Sabancı Türkiye Çalışmaları Merkezi’ni bu sene New York’ta açtıklarını söyledi. Güler Sabancı “Columbia Üniversitesi’nde kurulan bu merkezin, tüm Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültemizin katkıları ile; dünyada kabul gören, Türkiye Çalışmaları’nın yürütüldüğü, referans noktalarından biri olacağına inanıyorum.” dedi

Konuşmasında mezunlara hitap eden Güler Sabancı, “Sizler, başarılı bir “dünya vatandaşı” olabilmeniz için gereken tüm yetkinliklerle donatıldınız! Dolayısıyla, bugün bu kapıdan çıktıktan sonra dünyanın neresine giderseniz gidin, çevrenizdeki şartlara uyum sağlayabileceğiniz ve başarılı olabileceğiniz yeteneklere ve bilgiye sahipsiniz!” dedi.

Üniversiteden 1978 yılında mezun olduğunu belirten Güler Sabancı, kendisinin üniversiteden mezun olduğu dünya ile bugünün dünyası arasında çok fark olduğuna dikkat çekti. Güler Sabancı “Teknoloji sayesinde, insanlığın yaşadığı en hızlı dönüşümlerden birine tanık olduk, oluyoruz. Robotlara vatandaşlık vermeyi, uzayda koloni kurmayı, 3 boyutlu yazıcılarla üretilecek insan dokularını konuşuyoruz. Sanayi 4.0 ile tarihi bir dönüm noktası yaşıyoruz.” dedi.

“Ben önümüzdeki yılların hem dünyada hem de ülkemizde, demokrasi ve insan hakları açısından daha iyi yıllar olacağı iyimserliğini koruyorum!”

Dünyada ve Türkiye’de çözülmesi gereken birçok sorun olduğunu dile getiren Güler Sabancı, okullaşma artarken, eğitim sistemindeki sorunlar tamamen aşılamadığını da sözlerine ekledi.

Savaşlarda ölen insanların sayısı azaldığını ancak, savaşın etkileri birçok alanda derinden hissedildiğini söyleyen Güler Sabancı; hem dünyada hem de Türkiye’de son yıllarda artış gösteren, “farklı düşüncelere saygı göstermeme”, “kendisi gibi olmayanı dışlama”, “artan hoşgörüsüzlük” gibi son derece tehlikeli gelişmelere de dikkat çekti. Güler Sabancı “Ama tarihin akışı içinde bu tip “geri dönüşlerin” geçici olduğunu biliyoruz. Ben önümüzdeki yılların hem dünyada hem de ülkemizde, demokrasi ve insan hakları açısından daha iyi yıllar olacağı iyimserliğini koruyorum! Çünkü sizlere ve aldığınız eğitime güveniyorum!” dedi.

Mezunların Sabancı Üniversitesi’nde sadece bir bilim dalının veya bir mesleğin öğrenimini görmediklerini, aynı zamanda,

 • İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlere sahip,
 • Her konuyu sorgulayan bir zihinle ele alan,
 • Bilimin ve bilginin gücüne inanan,
 • Atatürk’ün de istediği gibi, “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” gençler olarak yetiştiklerini hatırlattı.

 

Herhangi bir robot ya da yapay zeka “insan bilincinin” yerine hala geçemedi

Günümüzde birçok işi yapabilen akıllı robotların olduğunu söyleyen Güler Sabancı, robotu yapan, onun her zaman bir adım ötesinde olan; bilgiyle donanmış, verilerle karar veren, sorgulamayı bilen, daha iyi bir gelecek için hayal kuran ve en önemlisi de bilinçli, vicdanlı ve duyguları olan akıllı insanların olduğunu sözlerine ekledi.

İnsanı tüm canlılardan ayıran, en önemli unsurun duygularının farkında olması ve duygularını yönetme becerisi olduğunu belirten Güler Sabancı, bu nedenle, herhangi bir robot ya da yapay zeka “insan bilincinin” yerine hala geçemediğini söyledi.

Güler Sabancı’dan mezunlara tavsiyeler

Güler Sabancı mezunlara şu tavsilerde bulundu:

 • İnsan gibi robotların yapıldığı dönemde, robot gibi insan olmamalısınız!
 • Duygularınız, düşünce ve muhakemenizin ayrılmaz bir parçası olmalı.
 • Duygularınızın farkında olmalı, önem vermeli ve yönetimine özen göstermelisiniz.
 • Unutmayın ki, gelecekteki en önemli rekabet avantajlarınız, çözüm odaklı olmak, işbirliklerine açık ve yapıcı olmak, ekip çalışması yapabilmek olacaktır.

dedi.

Sürekli öğrenmenin, kendinizi yenilemenin keyfini yaşayacaksınız

Teknolojik gelişmeler sayesinde çoğunun 100 yaşına kadar yaşayacaklarına dikkat çeken Güler Sabancı mezunlara buna hazırlanmalarını ve uzun dönemli planlar yapmalarını söyledi. Sadece birden fazla işyerinde çalışmakla kalmayacaklarını, iş kolu da değiştireceklerini sözlerine ekledi. Sadece birden fazla işyerinde çalışmakla kalmayacaklarını, iş kolu da değiştireceklerini söylerken, hiç eğitimini görmedikleri yeni uzmanlık alanları öğreneceklerini de söyledi. iş hayatlarında 2-3, belki de daha fazla sayıda farklı kariyeri planlamaları gerekeceğine dikkat çeken Sabancı, Böylece sürekli öğrenmenin, kendinizi yenilemenin keyfini yaşayacaksınız.Sizi başarıya ve mutluluğa götürecek olan, kendinizi yenileme ve geliştirme kapasitenizdir. Bu nedenle, üniversitenizi unutmamanızı; bağlarınızı sürekli canlı tutmanızı tavsiye ediyorum.” dedi.

Mezunlara tavsilerine devam eden Güler Sabancı, insanların yalnızca sevdiği ve anlam bulduğu işte başarılı ve mutlu olduğunu söyledi.“Sadece tutkuyla ve önemli olduğuna inanılarak gidilen bir yol, keyif verir ve hedefine ulaşabilir.” diye devam etti.

Güler Sabancı;

 • Öncelikle kendinizi iyi tanıyın.
 • Yaptığınız işin hakkını verin.
 • Odaklanın, sebat gösterin.
 • Değişimden de korkmayın.
 • Yeterince emek ve ısrar gösterdikten sonra;
 • Aklınızı, muhakemenizi ve tüm yetkinliklerinizi kullanarak, yeni yollar seçme cesaretini de gösterin.
 • Ben sizin hangi alanda çalışırsanız çalışın, hangi işi yaparsanız yapın, elinizden gelenin en iyisini yapacağınıza ve fark yaratacağınıza inanıyorum.

 

diyerek sözlerine son verdi.

 

 

Rektörden mezunlara iki önemli öğüt

 

Sabancı Üniversitesi Rektörü Zehra Sayers konuşmasına başlarken, insanların ve kurumların sağlam temeller üzerinde durup kararlı ve disiplinli yaklaşımlarını sürdürebilirlerse, çizdikleri yolda ilerlemeye devam edebileceklerini söyledi. Geçtiğimiz dönem yeni başlatılan stratejik plana odaklandıklarını ve yapısal ve akademik alanda birçok yeniliği başlattıklarını söyledi.

Zehra Sayers, “Kuruluşumuzdan beri birçok alanda öncü olduğumuz gibi, yeni dönem stratejik planımız ile de yenilikçi gelişmeleri hayatımıza geçirdik. Her yıl olduğu gibi bu yıl da mezunlarımız ve öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası başarıları ile gurur duyduk.” Dedi.

Sabancı Üniversitesi mezunlarının, Amerika’dan Asya’ya dünyanın çeşitli yerlerinde mezunlarımız gittikleri yerlere değer kattıklarını, başarılı olduklarını belirten Zehra Sayers, mezunlara iki önemli öğüt verdi:

 • Yanlış yapmaktan ve başarısızlıktan korkmayın. Kimseye bilinçli olarak zarar vermediğiniz, kendinizi başkalarının yerine koyup onları anlamaya çalıştığınız sürece yanlışlıkları kısa sürede aşabilirsiniz. Başarısızlıklarla yüzleşip kendimize karşı dürüst olabilirsek yaşadıklarımız önemli deneyimlere dönüşür. Bu deneyimlerdenbirşeyler öğreniriz. Düştüğümüz yerden kalktığımızda kendimizi öncesine oranla daha güçlü ve daha bilinçli hissederiz.
 • İkincisirisk almaktan korkmayın. Hayallerinize erişmek için bazı riskleri göze almanız gerekecektir. Bu durumda birikiminize ve kendinize güvenin. Risk alarak belirsizlikleri fırsata dönüştürebilirsiniz. Risk almak konusunda facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in sözlerini aktarmadan edemeyeceğim: ‘En büyük risk hiç risk almamaktır. Hızla değişen dünyada başarısızlığa uğraması garanti olan tek strateji hiç bir risk almamaktır’.

Keplerin atılmasının ardından öğrenciler, Ayhan Sicimoğlu’nun canlı müziği ve dans gösterisiyle keyifli dakikalar yaşadılar. Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı danslara katılarak öğrencilerin mezuniyet sevincini paylaştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  SPOR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim