• İstanbul3 °C
  • Ankara3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Makineciler ana pazarlarında hedef büyüttü
10 Nisan 2017 Pazartesi 22:36

Makineciler ana pazarlarında hedef büyüttü

Yılın ilk üç ayında 3,3 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin Makinecileri, ihracatını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artırdı.

Yükselen döviz kuru karşısında ihracattaki artışın önemine dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, “Türk makinelerinin uluslararası pazarlarda güçlü bir marka haline gelmesi ihracat artışını beraberinde getiriyor. Makine İhracatçıları Birliği’ne üye, 1.127 firmanın geçtiğimiz 3 yılda ortalama bir milyon dolar üzerinde ihracat gerçekleştirerek Yeşil Pasaport düzenlemesinden yararlanmaya hak kazandığı sektörümüz, Türkiye ekonomisine güç katıyor” dedi.

 

Mart ayında Türkiye’nin son 5 yılın en güçlü artışı gerçekleştiği toplam ihracatı içinde makine sektörünün payı yüzde 9,2 oldu. Mart ayında yürürlüğe giren yeşil pasaport düzenlemesinden 1.127 firmanın yararlanma hakkı kazandığı makine sektörü, en güçlü pazarı Almanya'ya yaptığı ihracatı yılın ilk üç ayında yüzde 5,3 artırmayı başardı. Türkiye'nin Makinecileri yılın ilk üç ayında ABD, İtalya ve Rusya’ya yaptığı ihracatta da artış kaydetti.

 

Türkiye’nin toplam ihracat artışında makine sektörünün rolüne dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran şunları kaydetti: “Ekonominin ana gündem maddelerinden birini döviz kurundaki artışın oluşturduğu 2017 yılının ilk üç ayında ihracat artışı sağlamış olmaktan mutluyuz. Bu yıl bir atılım yaparak makine sektörünün toplam ihracatını 15 milyar dolar seviyelerine taşımak istiyoruz. 1.127 üyemiz, geçtiğimiz yıl bir milyon dolar üzerinde ihracat gerçekleştirerek Yeşil Pasaport düzenlemesinden yararlanmaya hak kazandı. Yurtdışı işlemlerde kolaylık sağlayacak bu düzenlemenin, Almanya, İtalya ve Fransa gibi makine ihracatımızda önde gelen ülkelerle ticaretimizde bize hız kazandıracağına inanıyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim