• İstanbul1 °C
  • Ankara-6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Polis Müdürünün Çabası Alevi-Sünni Çatışmasını Engelledi
19 Temmuz 2016 Salı 14:34

Polis Müdürünün Çabası Alevi-Sünni Çatışmasını Engelledi

Malatya'da provakasyon son anda engellendi. Emniyet Müdürü Süleyman Hançer'in ekibiyle birlikte zamanında müdahalesi ile Alevi-Sünni çatışması engellendi.

15 Temmuz ardından Türkiye'de sıkıntılı günler devam ediyor. Kalabalık bir grup Alevi mahallesine saldırdı. Polisin acil müdahalesi yaşanacak çatışmayı önledi. 

Malatya'da tehlikeli senaryo devreye sokulmak istendi. Ancak Emniyet Müdürü Süleyman Hançer'in ekibiyle birlikte zamanında müdahalesi ile Alevi-Sünni çatışması engellendi. 

Malatya’da sokağa çıkan provokasyon amaçlı grup, Alevilerin çoğunlukta yaşadığı Paşaköşkü Mahallesi'ne saldırdı. Araçlarla gün boyu mahallelilere hakaret edip provokasyon girişiminde bulundukları belirtilen grup, ilerleyen saatlerde mahalleye saldırdı. Mahalle Camii önünde toplanan mahallelilerin karşılık vermesi üzerine arbede yaşandı.

3.jpg

Arbedenin ardından Emeksiz Meydanı'nda toplanan ve yaklaşık 400 kişilik grup mahalleye girmeye çalıştı. Bunun üzerine polis yoğun gayret göstererek saldırıyı engelledi. Bunun üzerine polis mahallenin giriş çıkışları barikatlarla kapattı.

Malatya da Alevi vatandaşların yoğunlukta yaşadığı Paşaköşkü mahallesinde bazı provokatör konvoyların ve şahısların olduğunu telsiz anonsundan öğrendikten sonra hemen olay yerine geçen Malatya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Süleyman HANÇER Paşaköşküne gittiğinde ortalığın karışık olduğunu görür görmez tek başına şöförü ile hemen yolu Trafiğe kapatarak yaşanacak büyük çatışmayı engelledi.

1-003.jpg

Şoförüyle birlikte provakasyon amaçlı araç konvoyunun ve şahısların Alevi vatandaşların yaşadığı Paşaköşkü mahallesine girmesini önledi. Ara sokaktan giren provokasyon yapan şahıslar ile mahalleli arasında kavga çıktı, Emniyet Müdürü Süleyman Hançer ve şoförü müdahale ederek şahısları ayırdı. Sonra sosyal medyada organize olan şahısların 400 kişiyle Paşaköşkü Mahallesine alevi sünni çatışması çıkarmak için geldiklerini anlaşılması üzerine Trafik Müdürü Süleyman HANÇER olay yerinde en yetkili kişi olarak bu gelen grubun mahalleye girmesini önlemek için yolu kendi makam arabasıyla, trafik şubenin ve vatandaşların arabasıyla insan ve araç geçmeyecek şekilde kapattı. 

suleyman-hancer.jpg

Mahallede oturan vatandaşlar Trafik Müdürü Süleyman Hançer'e teşekkür etti. Mahallede ikamet eden vatandaşlar provokasyon amaçlı gelen 400 kişi Paşaköşkü mahallesine girip mahalledeki düğünün devam ettiği Melekoğlu düğün salonunu ve Alevi vatandaşların evlerini basıp ülkede yine bir Madımak veya bir Maraş olayı meydana gelebilirdi, ülkede alevi sünni çatışması çıkarıp milletimizi iç savaşa sürükleyecek eylemler olabilirdi bunu Malatya Trafik Şube Müdürü Süleyman Hançer ile polisimiz önledi. Akşam saatlerinden gece saatlerine kadar olaylar devam etti. Az sayıdaki trafik polisi 3 saat olay çıkaran 400 kişiyi mahalleye sokmadılar kendilerine teşekkür ediyoruz dediler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve  Malatya Milletvekili  Veli Ağbaba, darbe girişiminin ardından  Malatya'da yapılan kutlamalarda provokasyon oluşturmak isteyen kişi ve gruplar olduğunu belirtti. Ağbaba, "Özellikle Alevilerin yoğun yaşadığı mahallelerde geçen konvoylarda bazı art niyetli provokatörler çevre halkına yönelik sloganlar atarak çeşitli sataşmalarda bulunmakta, buralarda olay çıkarmaya çalışmaktadır. Ancak halkımızın sağduyusu, şimdiye kadar üzücü bir olayın olmasını engellemiştir. Darbe girişimine karşı barışçıl kutlamalar yapmak elbette ki herkesin demokratik hakkıdır. Ancak bu hakkı kullanırken, başka insanların hayatlarını hedef alacak hareketlerde ve kışkırtmalarda bulunmaya kimsenin hakkı yoktur. veli-001.jpg

Kaynak: gazeteturka.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim