• İstanbul2 °C
  • Ankara-6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'nin 'onbeş'lileri mutsuz!
23 Nisan 2017 Pazar 20:41

Türkiye'nin 'onbeş'lileri mutsuz!

15 yaş düzeyindeki öğrencilerle yapılan “yaşam memnuniyeti” anketinde Türkiye, katılan ülkeler arasında mutsuzlukta ilk sırada yer aldı.

OECD’nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA), “öğrenci refahı” araştırmasının sonuçlarını yayınladı.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı(PISA)’nın raporuna göre 72 ülkeden en mutsuz öğrenciler Türkiye’de bulunuyor. PISA verilerine göre, Türkiye'de 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin 28.6'si hayatından hiç memnun değil. 

15 yaş düzeyindeki öğrencilerle yapılan “yaşam memnuniyeti” anketinde Türkiye, katılan ülkeler arasında mutsuzlukta ilk sırada yer aldı. Medya Takip Merkezi’nin sosyal medya izleme ve ölçme uygulaması DigiLUP ise raporun sosyal medyadaki nabzını tuttu. İşte araştırmanın tüm detayları…

 

PISA 2015 kapsamında yayınlanan “öğrenci refahı” temalı rapor ile 72 ülkeden 540 bin öğrencinin okul performansları, arkadaşları ve öğretmenleri ile ilişkileri, okul dışında nasıl zaman geçirdikleri ve aile ortamları mercek altına alındı. Sosyal medya takip uygulaması DigiLUP, raporun sosyal medya yansımalarını araştırdı. 

 

Rapor sosyal medyanın ilgisini çekti

Raporda Türkiye’nin özellikle “yaşam memnuniyeti” sıralamasında 10 üzerinden 6.12 puanla listenin sonunda yer alması, sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekti. DigiLUP’ın sosyal medya paylaşımları üzerinde yaptığı araştırmaya göre, PISA Raporu’nun açıklanmasının ardından sosyal medyada konuya ilişkin bin 801 ileti paylaşıldı. Ağırlıklı olarak kullanıcılar, yayınlanan rapora ilişkin haberleri direkt aktarırken, bazı kullanıcılar yorumlarını da ekleyerek paylaştılar. Rapora hak verip, değişen sınav uygulamalarının ve eğitim sisteminde var olan olumsuzlukların öğrenciler üzerinde baskı yarattığını belirten kullanıcılar olduğu gibi, raporu geçerli bulmayan paylaşımlarda yer aldı.

 

Sınava hazırlansalar dahi kaygılılar

Sınav kaygısına yönelik yer alan başlıkta, öğrencilerin yüzde 58.8’i “sınava iyi hazırlanmasına rağmen çok kaygı duyduğunu” söylerken, yüzde 56’sı ise “ders çalışırken stres yaşadığını” belirtti. Ayrıca Türkiye’de öğrencilerin yüzde 61.4’ü okula ait hissettiklerini söyleyerek, yüzde 73’lük OECD ortalamasının altında kaldı.

 

Öğrencilerin özellikle karne ve sınav zamanında ailelere önemli görevler düştüğünün altını çizen Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Sibel Alpsoy, velilerin öncelikle olumsuz yüklü cümlelerden uzak durması gerektiğini belirtti. Velilerin vereceği tepkinin öğrencinin kişiliğinde kalıcı hasarlar oluşturabileceğini söyleyen Alpsoy, çocuklarınızın başarılarını sadece okuldaki derslerle ölçmelerinin yanlış olduğuna dikkat çekti.

sibel-alpsoy.jpg

 

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren TEOG sınavına sayılı günler kala hem öğrenciler hem de aileleri sınav stresi sardı. Çocukların stresle başa çıkabilmesinde ailelere büyük bir yük düşüyor.

Velilerin sözel şiddete başvurmalarının çocuk psikolojisinde özgüveninin eksik olmasına neden olduğunu söyleyen Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Sibel Alpsoy, “Çocuğunuzun sınav sonuçları veya karne notları ister düşük ister yüksek olsun vereceğiniz tepki aşırıya kaçmamalı. Sınavı çok iyi geçtiğinde çok sevinmemeli, kötü geçtiğinde ise üzülmemelisiniz. Olumsuz yüklü cümlelerden uzak durmalı ve serinkanlı davranmalısınız. Baskıdan kaçının. Çocuğunuzun stresini azaltacak olumlu konuşmalar yapmalısınız. Söyleyeceğiniz olumsuz cümleler, çocuğunuzun özgüvenini azaltır ve sosyal hayatında iletişim ve karar verme yeteneğini olumsuz etkiler”dedi.

Çocuklarınızı Yüreklendirin

Velilerin çocuklarına önemli olanın kendileri olduğunu sık sık hatırlatmalı ve onları yüreklendirmeleri gerektiğini söyleyen Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Sibel Alpsoy, ceza vermek yerine düşük notların sebebini belirleyip, çözümler aranması gerektiğini belirtti. Alpsoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukların sınavı iyi geçtiğinde ödül, kötü geçtiğinde ceza verilmesi yanlış bir uygulamadır. Düşük not aldığında önemli olan eksiklerin ve yanlışların belirlenmesi ve doğru planlamayla giderilmesinin sağlanmasıdır.Çocuğunuz Matematik veya Türkçe sorularını çok iyi çözemeyebilir. Sadece okuldaki dersler ile çocuğunuzun başarısını ölçümlemek yeterli olmaz. Aynı zamanda ders dışı etkinliklere de katılımlarını sağlamalı, hangi alanlarda başarılı olduklarını gözlemlemelisiniz. Aslında en önemlisi çocuğunuza onu çok sevdiğinizi ve her ne olursa olsun sevginizin azalmayacağını hissettirmenizdir.”

 

Türkiye ilk iki raporda da gerideydi

OECD PISA 2015 kapsamında geçtiğimiz Aralık ayında yayınlanan özellikle bilim ve matematik ağırlıklı raporda, ortalaması 493 olan bilim sıralamasında 425 puanla, dil ve ortalaması 493 olan dil ve yazı sıralamasında 405 puanla, ortalaması 490 olan matematik sıralamasında ise 413 puanla tüm alanlarda ortalamanın gerisinde kalmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim