• İstanbul3 °C
  • Ankara3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’nin suç haritası
06 Mayıs 2017 Cumartesi 00:18

Türkiye’nin suç haritası

Türkiye'de en çok işlenen suçlar: ‘Vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar’

Adalet Bakanlığı, geçen yıl yurt genelinde açılan davalardaki suçlar üzerinden yaptığı araştırmayla Türkiye’nin illere ve coğrafi bölgelere göre ‘suç atlası’nı çıkardı.

 

Atlasa göre Türk Ceza Kanunu (TCK) uyarınca açılan davalarda, kasten ve taksirle yaralamayı da içeren ‘vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar’ 60 ilde ilk sıraya yerleşti.

İstanbul ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu 20 ilde ilk sırayı alan suç türü ise hırsızlık, yağma ve mala zarar vermeyi kapsayan ‘mal varlığına karşı işlenen suçlar’ oldu.

‘Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanun’a muhalefet suçunda Şanlıurfa ve Rize, ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar’da Hakkari, ‘elektronik haberleşme kanunu’na muhalefette Batman ve ‘sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanun‘a muhalefette ise Trabzon ilk sırada yer aldı.

Bölgesel araştırmalarda ise Akdeniz, Doğu Anadolu, Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde ‘vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar’la ilgili açılan davalar ilk sırada yer alırken, ‘mal varlığına karşı işlenen suçlar’da Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri birinci oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim