• İstanbul5 °C
  • Ankara0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargı: "Okul bahçesinde sendikal bildiri okunabilir"
10 Nisan 2017 Pazartesi 00:15

Yargı: "Okul bahçesinde sendikal bildiri okunabilir"

Sendika bildirisini okuduğu gerekçesiyle bir öğretmen hakkında 657 sayılı yasa uyarınca uyarma cezası tesis edilmesi üzerine açılan davada karar.

Okul bahçesinde yapılan saygı duruşundan sonra sendika kararı olmadığı halde sendika bildirisini okuduğu gerekçesiyle bir öğretmen hakkında 657 sayılı yasa uyarınca uyarma cezası tesis edilmesi üzerine açılan davada;

Ankara 14.İdare Mahkemesi 08.12.2016 gün ve E: 2015/22, K: 2016/5244 sayılı kararıyla; davacının üyesi ve işyeri temsilcisi olduğu sendikanın kararı uyarınca okulda gerçekleştirilen sendikal faaliyet konusunda kamuoyu ile paylaşma adına sendika tarafından hazırlanan bildiriyi okumasının sendikal faaliyet kapsamında kaldığı, bu nedenle kusur yüklenemeyeceği kararı verilmiştir.

Bu karar eğitim iş kolunda faaliyet gösteren sendikaların işyeri olan okullarda, okulların bahçesinde sendika bildirisi okumanın cezalandırılamayacağı, sendikanın kararında olmasa dahi sendikal faaliyetin özü gereği yapılan bildiri okumak, afiş asmak vb. sendikal faaliyetlerinde sendikal güvencelerden yararlanacağı anlamına gelmektedir.

  

Memurlar.Net

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    SPOR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Türk Analiz | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim